Creating strong and lasting foundations FOR learning

Mr J Croft              -  Headteacher

Pecuniary interests - Related to cleaning supplier


​Mrs Anne Stoker   -  Co-opted governor and Chair

Term of office ends 24/04/2021

Member of Teaching & Learning, SEND and Performance Review.


Mr I McEwan       -    Vice chair of Governors and Parent Governor
Term of office ends 30/06/2018
Member of Health & Safety, Performance Review.


Mrs K Edgar         -  Staff Governor

Term of office ends 09/01/2019

Member of Teaching & Learning and 2 year old provision committee


Mrs N Battensby   -  Staff Governor

Term of office ends 17/01/2022

Member of Non Teaching & Learning and Communication & Marketing committee


Dr S McKlusky       -  Co-opted Governor

Term of office ends 20/10/2019

Member of Non Teaching & Learning, Performance Review and Communication & Marketing.


Ms L Young- Co-opted Governor

Term of office ends 09/02/2020

Member of Teaching & Learning, Safeguarding and Community committee


Mrs C King           -    Parent Governor

Term of office ends 25/04/2021

Member of Teaching & Learning and Nursery Provision committee


Ms Claire Turner  -    Local authority Governor

Term of office ends 25/04/2021

Member of Non Teaching & Learning, Equality & Diversity and Communication & Marketing.


Mrs L Bough  -  Parent Governor

Term of office ends 20/07/2021

Member of Teaching & Learning and Community


Mr D Pearce  -  Parent Governor

Term of office ends 17/01/2022

Memner of Non Teaching & Learning and Community



Governor details for School website

School website 2017


Sir James Knott Governing Body Sub-Committees Structure 2016-17.pdf


The Governing Body of Sir James Knott Nursery School

School